Nemate proizvoda u svojoj košarici.
Većina štenaca teško podnosi vrućinu. Jeste li također znali da pas zbog vrućine može doživjeti toplinski udar? Toplinski udar je po život opasno stanje kod pasa koje nastaje zbog pretjeranog porasta tjelesne temperature. U nastavku ću vam predstaviti kako se štene hladi, koji su simptomi toplotnog udara i kako pomoći štenetu koje doživi toplinski udar.
Za razliku od nas, psi svoju tjelesnu temperaturu prvenstveno reguliraju emitiranjem topline dahtanjem. Pritom kroz nosnicu udiše hladan i suh zrak, a kroz njušku izdiše topao i vlažan zrak.
Većina štenaca već pri vanjskoj temperaturi od 22-25°C smanjuje fizičku aktivnost i traži mjesto za odmor u hladu ili na hladnom podu. Kada vanjska temperatura dosegne 30°C, većini štenaca mehanizmi za hlađenje više nisu dovoljni i zbog toga njihova tjelesna temperatura počinje rasti.
Pritom vas moram upozoriti i na osjetljivije pasmine - to su one pasmine koje imaju kratke njuške (mops, engleski i francuski buldog, bokser...). Zbog kratke njuške, ove pasmine imaju jako stisnute i smanjene nosne školjke. Dakle, njihov najvažniji dio za hlađenje ne radi dovoljno dobro.
Koje vrste toplinskog udara poznajemo?
Razlikujemo dvije vrste toplinskih šokova. Klasični toplinski udar uzrokovan visokom temperaturom okoline i toplinski udar uzrokovan fizičkim naporom . Uzrok tome je pretjerana tjelesna aktivnost po vrućem danu, kao što su: trčanje pored bicikla, igra aportiranja, duge šetnje...
Najčešći uzrok toplinskog udara sa smrtnim ishodom je ostavljanje psa u zatvorenom automobilu!
U gornjoj tablici možete vidjeti koliko brzo raste temperatura u zatvorenom automobilu na suncu. Stoga, bez obzira da li vam je auto parkiran u hladu ili negdje drugdje, NE ostavljajte psa u autu! Vaš zadatak može biti odgođen, dok psić gubi bitku za život u pregrijanom autu.
Kako mogu prepoznati toplinski udar kod šteneta?
Prvi znakovi da se štene pregrijava su:
- pojačano lučenje sline,
- uporno teško disanje,
- unutrašnjost ušiju je crvena i vruća,
- vrat je istegnut,
- jezik visi daleko od njuške,
- nervoza, nemir i panika.
Gore sam naveo prve znakove koji pokazuju kada se pas zagrijava. Pas pokušava sniziti tjelesnu temperaturu jakim dahtanjem. Povlači se na hladno i sjenovito mjesto.
Kada se štene ne može ohladiti i dođe do toplinskog udara, to se manifestira:
- brže i pliće disanje,
- ubrzan rad srca, aritmije,
- jako crvenilo jezika i sluznice,
- apatija,
- nekoordinirano kretanje, poremećaji ravnoteže,
- može doći do povraćanja i (krvavog) proljeva.
- Porast tjelesne temperature iznad 41°C.
Ako štene ne dobije veterinarsku pomoć dovoljno brzo, ono će doživjeti šok. Samo se to očituje grčevima, blijedim i modrim sluznicama te u konačnici gubitkom svijesti i smrću. Sve se to može dogoditi vrlo brzo.
Kako pomoći štenetu koje doživi toplinski udar?
Štene koje osjeti prve znakove toplinskog udara treba odmah premjestiti na hladno i sjenovito mjesto i početi ga rashlađivati. Počnite hladiti od šapa i polako nastavite preko trupa ((donji dio trbuha, lumbalni dio) do vrata i stražnjeg dijela vrata. Štene možete hladiti tekućom vodom, ali pazite da ne koristite led! Mokri hladni ručnici također prikladne, kojima možete pokriti psa, a morate ih često mijenjati da se ne ugriju, ako je štene pri svijesti, ponudite mu mlaku vodu.
Najbolje je odmah kontaktirati veterinara koji će Vam dati točne upute, a po potrebi i posjetiti Vas (ili njega).
Prevencija
- Ljeti sa svojim psićem ide u šetnju rano ujutro ili kasno navečer.
- Izbjegavajte glavnu vrućinu.
- Izbjegavajte voziti psa u automobilu bez klime.
- Uvijek imajte dovoljno vode sa sobom!